DUDAKLARINIZI SOĞUKTAN KORUMANIN YOLLARI

DUDAKLARINIZI SOĞUKTAN KORUMANIN YOLLARI

Yazar: herbal07 Okunma: 75 Yayınlanma Tarihi 31 May 2020 Yorum: 0

Soğuk havalardan yüzümüzde en çok dudaklarımız etkilenir. Kış boyu kurumuş ve pul pul dökülen dudaklarımız için de bakım yapmamız ve önlem almamız şarttır. İşte sizin için birkaç öneri;

Evinizde nemlendirici maske hazırlayın

Ev yapımı nemlendirici maskeler, kış aylarında dudakları nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bal, zeytinyağı, avokado gibi mutfağınızda bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak çeşitli nemlendirici dudak maskeleri yapabilirsiniz.

  • Bir kaşık püre haline getirilmiş avokadoya biraz zeytinyağı ekleyin ve dudaklarınıza uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra ılık su kullanarak durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
  • 1 tatlı kaşığı gül suyunu 1 çay kaşığı balla karıştırın. Bu karışımı dudaklarınıza uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Normal suyla yıkayın. Günde bir kez tekrarlayın.

Dudaklarınızı yalamayın

Yalamak, dudaklarınıza zarar verebilecek kötü alışkanlıklardandır. Ağızdaki tükürük dudaklarla temas ettiğinde, hızlı bir şekilde buharlaşır ve nemlendirmek yerine dudakları daha da kurutur.

Sert kış rüzgarlarından korunun

Zorlu kış rüzgarları, ciltte, özellikle yağ bezleri olmadığından kendi nemini sağlayamayan dudaklarda kuruma etkisine sahiptir. Buna ek olarak, güçlü kış rüzgarlarına maruz kalmak, ciltteki yağ veya yağ moleküllerini parçalayabilir ve rüzgâr yanmasına neden olabilir. Bu yağ ya da yağ molekülleri ciltteki nemi korur ve aynı zamanda güneşin mor ötesi ışınlarını filtreler. Böylece, güçlü ve serin kış rüzgarlarına maruz kalınması, cilt kızarıklığına ve tahrişe neden olabilir.

Yorumlar
Yorum yaz