YAZIN SU TÜKETİMİ

YAZIN SU TÜKETİMİ

Yazar: herbal07 Okunma: 168 Yayınlanma Tarihi 04 Jun 2020 Yorum: 0

Yazın hava sıcaklıklarının artmasıyla vücudumuz ciddi miktarda su kaybediyor. Bu da, dikkat etmediğimiz takdirde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Yani, yaz beslenmesi sandığımızdan daha önemli. Öncelikle yapmamız gereken şey, tabii ki bol bol su tüketimini arttırmak.

Bunun dışında ise beslenmemize, vücudumuzun su ihtiyacını karşılayan besinleri dahil etmek.

İşte yazın bolca tüketmeniz gereken ve sizi daha sağlıklı biri haline getirecek 10 sağlıklı yiyecek.

Salatalık: Yüzde 95 gibi ciddi bir oranda su bulundurur. Dolayısıyla da yaz sıcaklarında kaybedilen sıvının yerine konulması açısından oldukça yararlı bir sebzedir. Ayrıca A ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

Yoğurt: Yoğurt, içerisinde yüzde 80 oranında su bulundurur. Ayrıca içerdiği yararlı bakterilerle bir bağırsak düzenleyicidir.

Domates: İçeriğindeki likopen ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüzde 95’e yakın su oranı ile de hücrelerimizi dehidrasyondan kurtarır. Yazın kahvaltıda, salatalarda bol bol domatesi tercih edebilirsiniz.

Çilek: C vitamini bakımından çok zengin olan çilek, içeriğinde yüzde 90’dan fazla su barındırır. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar.

Karpuz: Karpuzun içeriğinde yüzde 92 oranında su bulunur. Ayrıca Beta-karoten, likopen ve C vitamini bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Şeker oranı yüksek olduğu için kararında tüketmek gerekir.

Kabak: İçeriğinde yüzde 90’dan fazla su bulunduran sebzelerden biridir. Yaz aylarında hafif bir yemek alternatifidir.

Limon: Limon, içeriğinde yüzde 90 oranında su bulundur. Suyun içine atarak, limon suyunu dondurup buz olarak farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Su bakımından zengin besinleri tüketebileceğiniz gibi suyunuzun içine salatalık, limon, çilek ekleyerek alkali sular hazırlayabilir, gün içinde su içmeyi keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Suyunuza Herbal Aloe Konsantre İçecek ekleyerek ferahlatıcı narenciye aroması katabilir, suyunuzun tadını farklı bir aroma ile çıkartabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yaz